Bilecik SS. Bilecik 1 Nolu, 6 Nolu, 7 nolu ve 11 Nolu Minibüsçüler Kooperatifi, mahkeme kararlarını uygulamayarak suç işlediklerini iddia ettikleri ve kendilerini mağdur ettiğini öne sürdükleri Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı ve AK Partili Meclis Üyeleri aleyhine 5 trilyonluk maddi ve manevi tazminat davası açacaklarını açıkladılar. Kooperatiflerin ortaklaşa yaptığı açıklamada, hukuk ve ekmek mücadelesi verdiklerini açıkladılar. Bu dava, aynı zamanda Bilecik tarihinin en büyük tazminat davası olacak.

     İşte, Bilecik, SS. Bilecik 1 Nolu, 6 Nolu, 7 nolu ve 11 Nolu Minibüsçüler Kooperatifi tarafından konuya ilişkin yapılan açıklama: ?Değerli Basın Mensupları ve Bilecikli Hemşerilerimiz…
     Bizler, yıllardır, Bilecik’te şehiriçi taşımacılık yapan minibüsleriz…
     Herkes gibi, bizlerde evine, çocuklarına ekmek götürmek için bir meslek seçtik ve minibüsçülüğü tercih ettik.
     Sizlerle birlikte, Bilecik’in kışını yaşadık, yazını yaşadık. Cenazelere birlikte gittik, ağladık; düğünlere birlikte gittik, güldük… Aynı kaderi paylaştık ve paylaşmaya da devam ediyoruz.
     Birlikte yaşadığımız, aynı kaderi paylaştığımız hemşerilerimize hizmet etmenin onurunu yaşadık. Ta ki, 2010 yılına kadar.
     2010 yılında, Belediye Başkanı Sayın Selim Yağcı, M Plaka ihalesi yaptı ve bizim düzenimizi bozdu.
     Bilecik dışından gelen yabancılar ve ilimizin zenginleri M Plakalı minibüs hattı aldılar. Bizlerden bazı arkadaşlarımız borç harç, kredi kefil ihaleye girdi, bazıları da arabasını satıp ya da garaja koyup kenara çekildi.
     Bozüyük Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Berberoğlu, M Plakaları ücretsiz dağıtırken, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı 50 – 60 milyara bu plakaları sattı. Olan da bize oldu. Çünkü kıt kanaat geçinirken bu yükün altına giremedik, girenler de ezildi.
     Ekmeğimiz elimizden kayıp gitti.
     Biz, her türlü tahrike, baskıya ve yıldırma çabasına rağmen, sessizliğimizi koruduk. Bizi kavga ortamına çekmek için her türlü baskı yapıldı, yaptırıldı. Ama biz bu oyuna gelmedik. Hakkımızı kavgayla değil, hukuki yollardan elde edebilmek için mahkemenin yolunu tuttuk.
     Eskişehir 1. Bölge İdare Mahkemesine başvurduk. Bildiğiniz gibi, mahkeme geçen yıl M Plaka İHALESİNİ İPTAL etti. Sayın Selim Yağcı, bir hukuk adamı ve 1. sınıf Hakim olmasına rağmen Mahkemenin kararını uygulamadı ve geçici ruhsat vererek M Plaka alanların çalışmasını sağladı.
     Biz yine de kanun dışına çıkmadık. Hukuka ve mahkeme kararlarına saygılı davrandık ve Geçici Ruhsat verilmesinin hukuka aykırı olması nedeniyle buna ilişkin encümen kararının iptali için Eskişehir 2. Bölge İdare Mahkemesine dava açtık. Bu davada geçtiğimiz günlerde sonuçlandı ve davayı kazandık. Yani GEÇİCİ RUHSATLARDA İPTAL EDİLDİ. Mahkeme yine bizi haklı buldu.
     Ancak, Belediye Başkanı Selim Yağcı bu mahkeme kararına rağmen hala bir adım atmadı.
     1. sınıf Hakim olan Belediye Başkanı Sayın Selim Yağcı da çok iyi biliyor ki, MAHKEME KARARLARINI UYGULAMAMAK SUÇ. Ama ne yazık ki kendisi uygulamıyor..!
Mahkeme bize ekmeğimizi veriyor ama Sayın Yağcı almaya çalışıyor.
     Biz de, hukuka saygımızı, devletimize bağlılığımızı göstermek, Bilecik’in huzurunun korunmasını sağlamak adına hukuk mücadelemizi artırarak devam ettireceğiz.
     Tüm tahriklere ve baskılara rağmen, bu güne kadar hukuksuzluğa meydan vermedik, vermeyeceğiz de?
     5 TRİLYONLUK TAZMİNAT!
     Lehimize sonuçlanan her iki Mahkeme kararını da uygulamayan, mahkemenin bizi haklı bulup ihaleyi iptal etmesine rağmen, bizi mağdur etmek için geçici ruhsat düzenleyen Belediye Başkanı Selim Yağcı ve Belediye Meclis Üyeleri; Osman Gezgin, Mine Geyik, Süleyman Özdemir, Ali Öktem, Rujdi Şentürk, İbrahim Uludağ, Çetin Büyükçırakoğlu ve Yıldız Havadar’ın şahıslarına toplam 5 trilyon (5.000.000 TL) liralık maddi ve manevi tazminat davası açacağız.
     Çünkü, evimize ekmek götürme mücadelemizde, bizi mağdur eden kararların altında bu kişilerin imzası var.
     Biz, Bilecikli Minibüsçüler olarak, bu açıklama vesilesiyle bir kez daha Bilecik Kamuoyunun ve çok değerli hemşerilerimizin şunu bilmesini istiyoruz: Biz Bilecik Halkının menfaatleri, minibüsçü esnaflarının evine ekmek götürebilmesi için her türlü fedakarlığı yaptık ve yapmaya devam edeceğiz.
     Başkan Selim Yağcı ve Belediye Meclis Üyelerinden isteğimiz, dışardan gelen veya 2’şer, 3’er tane minibüs alan zenginlerin menfaatini değil, Bilecik’te yıllarca minibüsçülük yapan, evine bu şekilde ekmek götüren esnafı korumalarıdır.
     Lütfen biraz da aklı selim düşünsünler. Unutmasınlar ki, bu devran böyle devam etmeyecek, 2 yıl sonra seçim yapılacak. Belki bize bu zulmü yapanların bazıları Bilecik’i terkedip gidecek ama biz burada, hep beraber yaşayacağız, yüz yüze bakacağız. Birlikte gülüp birlikte ağlayacağız.
     Lütfen, yarın yüz yüze bakarken yüzümüzü kızartacak davranışlardan kaçınalım?
     Saygılarımızla…?

159 kez görüntülendi