Ülkemizdeki çeşitli üniversitelerinde görevli olan 50 kişilik akademisyenin bulunduğu heyet, Bilecik ve Şeyh Edebali Türbesi’ni ziyaret etti.
İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Osmaneli Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen ”Doğa Amaçlı Eğitim Projesi kapsamında ilimizi ziyaret eden heyet, Osmaneli’den sonra Bilecik ve Şeyh Edebali Türbesi’ni ziyaret etti.
Osmaneli’nin tarihi dokusu, geleneksel Osmaneli konaklarının mimari yapısı, ilçenin doğal yapısı ve sahip olduğu özellikleri inceleyen heyet, daha sonra Bilecik’te temaslarda bulundu.
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) katkıları ile İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Osmaneli Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen projenin ilk etabı, 22-29 Temmuz 2015 tarihleri arasında Osmaneli’de başladı.
28 Ağustos – 4 Eylül tarihleri arasında ise Proje Koordinatörlüğünü Prof. Dr. İdris Oğurlu’nun yaptığı ziyaret kapsamında Bilecik ve Osmaneli ilçesinin birçok tarihi ve diğer özellikleri mercek altına alındı.
Bilecik Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nde görevli Arkeolog Umut Özdemir, heyete Bilecik ve eski yerleşim yerleri ile Şeyh Edebali Türbesi, Orhangazi Cami ve diğer tarihi yapılar hakkında bilgiler aktardı.

181 kez görüntülendi