Bursa Eskişehir Bilecik kalkınma ajansı (BEBKA) Bilecik Üniversitesi’nin hazırladığı projeyi kabul etti. (BEBKA) kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşların, bölgesel kalkınma için önem arz eden çalışmalarında eksikliğini duydukları teknik alanlara yönelik uzman/danışman desteği sağlamak amacıyla 01.07.2011 tarihi itibarıyla ?2011 Yılı Teknik Destek Programı?nı başlatmıştı. 2011 Yılı Teknik Destek Programı Eylül- Ekim başvuru döneminde Bilecik Üniversitesi adına Mühendislik Fakültesi Kimya ve Süreç Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Çağlayan AÇIKGÖZ ve Yrd. Doç.Dr. Alev AKPINAR BORAZAN tarafından hazırlanan ?ChemCAD Proses Simülasyon Yazılımı Kullanıcı Eğitimi? başlıklı proje ile başvuruldu. Proje kabul edilerek BEBKA tarafından 15 000 TL. destek sağladı.

CHEMCAD nedir?

CHEMCAD kimyasal proses(süreç) simülasyon yazılım programı; kendi içinde farklı özelliklerde seçilebilir olan ekipmanları ve gerekirse yeni ekipmanların tanımlanabilmesiyle, günümüz kimya sanayisinde bulunan proseslerin neredeyse tamamını hızlıca tasarlayabilmekte ve kesinliği kanıtlanmış teorik temeller sayesinde bunların simülasyonlarını hızlıca gerçekleştirebilmektedir. Bu simülasyon yazılım programının bünyesindeki tüm proseslere ait veriler her zaman kontrol edilebildiği ve rahatlıkla değiştirilebildiği için proseslerin optimizasyonu ve sorun giderme gibi prosesi geliştirme ve daha fazla kar sağlamaya yönelik işlemler de oldukça kolay ve hızlı gerçekleştirilebilmektedir. Yine burada, belirli bir mühendis grubunun kağıt ve kalem yardımıyla yapabileceği fakat uzun zaman sürebilecek olan bir optimizasyon işlemini bu kişilerin CHEMCAD kimyasal proses simülasyon yazılım programı ile etkili ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmesi sağlanabilmektedir.

 

CHEMCAD programı dünyadaki dev şirketler ve gelişmiş üniversiteler tarafından kullanılmaktadır

 

ChemCAD, dünya çapında aralarında  Bridgestone Americas, Acron(Rusya), Air Products & Chemicals (ABD), Akzo Nobel  (İsveç ve UK), BASF(A.B.D. ve Almanya), University of Massachusetts, CocaCola  gibi kullanıcılarında olduğu 400’den fazla dev kurum ve kuruluşun yanı sıra, ülkemizde de giderek artan sayıda kurum/endüstri  tarafından kullanılmakta, pek çok üniversitede (İTÜ, Boğaziçi Üniversitesi, ODTÜ, vb?) Proses Tasarım ve Simulasyon konusunda ders aracı olarak kullanılmaktadır.

 

Konuyla ilgili öğretim elemanlarının ve özellikle öğrencilerimizin her türlü güncellemeleri de takip ederek çalışmalarını yapabilmeleri için ChemCAD Proses Simülasyon Programının kullanım Lisansı Bilecik Üniversitesi tarafından satın alınmıştır. ChemCAD Proses Simülasyon Yazılımı Kullanıcı Eğitimi için maddi destek Eylül-Ekim dönemi proje başvurusu için hazırlanan proje önerisinin kabul edilmesiyle BEBKA?nın ?2011 Yılı Teknik Destek Programı? kapsamından sağlanmıştır.

 

17-19 Ocak 2012 tarihinde gerçekleştirilen ChemCAD Proses Simülasyon Yazılımı Kullanıcı Eğitimine program kullanımı ile ilgili Mühendislik Fakültesi Kimya ve Süreç Mühendisliği Bölümü, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinden, Araştırma Görevlilerinden, Uzman personelden, Kimya ve Süreç Mühendisliği son sınıf öğrencileri ve 3. Sınıf Öğrencilerinden olmak üzere toplam 38 kişi katılmıştır

 

İngiltere?den uzman eğitici ve uluslararası geçerli sertifika

 

Eğitim İngiltere?den gelen uzman eğitmen John E.Edwards tarafından İngilizce olarak verilmiştir. Eğitim sonrasında ChemCAD Proses Simülasyon Yazılımı Kullanıcı sertifikası alınmıştır. Bu eğitimi ve eğitim sonrası hak edilen sertifikayı almış olan öğretim üyeleri ve araştırma görevlileri, ilgili dersler kapsamında yeni gelen öğrencilere ChemCAD Proses Simulasyon Yazılımı Kullanıcı Eğitiminde kazanmış oldukları bilgi ve tecrübeleri aktararak projenin uzun vade de sürdürülebilirliğini sağlayacaklardır. Ayrıca Bilecik Organize Sanayi Bölgesinde ChemCAD Proses Simulasyon programını kullanan işletmelere ihtiyaç halinde desteklerini verecekler ve Üniversite – Sanayi işbirliğine zemin oluşturabileceklerdir. Eğitim sonrasında eğitime katılmış olan öğrencilerimizin almış oldukları sertifika özgeçmişlerinde(CV) önemli bir referans olacak ve iş başvuruları esnasında adaylar arasındaki tercih edilebilirliklerini sağlayacaktır. Ayrıca, çalıştıkları işletmelerde proses geliştirme ve enerji verimli alet ekipman seçimlerinde maliyet azaltıcı çalışmalarıyla işverenlerine fayda sağlayacaklardır. Uzun vadede; mezunlar ve çalıştıkları kurumlar, Bilecik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya ve Süreç Mühendisliğini tercih eden öğrenciler bu projenin/eğitimin katkılarından olumlu yönde etkileneceklerdir.

 

Bilecik Üniversitesi 2007 yılında kurulan yeni bir üniversitedir. Mühendislik Fakültesi bu yıl ilk mezunlarını verecektir. Yeni kurulan bir üniversitenin mezunlarının iş piyasasında kendine bir yer edinebilmesi oldukça zordur. Yeni üniversitelerin mezunlarının emsalleriyle rekabet edebilmesi tam donanımlı olarak mezun olmalarına, ayrıca kazanacakları yeterlilik ve belgelere bağlıdır. ChemCAD Proses Simulasyon Yazılımı Kullanıcı sertifikasına sahip olabilmeleri mezunlarımıza bir ayrıcalık ve farkındalık kazandıracaktır.

 

2007 yılında kurulan Bilecik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya ve Süreç Mühendisliği BEBKA? dan almış olduğu teknik destekle Eğitim Kalitesine bir ayrıcalık daha katmıştır. Bölüm öğretim üyeleri ve araştırma görevlileri her yıl Bilecik Üniversitesi Mühendislik Fakültesini tercih eden öğrencilerine ChemCAD Proses Simulasyon programında kazanmış oldukları bilgileri aktararak donanımlı ve yetenekli mühendisler yetiştirmeye devam edecektir. Bölgede sanayi- üniversite işbirliği sağlanarak; sanayinin ihtiyaç duyduğu proses geliştirme konusunda hazırlanacak projelerde ChemCAD Proses Simulasyon Programından yararlanılarak mevcut proseslerin iyileştirilerek enerji verimli proseslerin tasarlandığı çalışmaların yapılması planlanmaktadır.

75 kez görüntülendi