Bilecik’te şehiriçi ulaşımda 2 yıldır yaşanan kaos büyüyerek devam ediyor. Şehiriçi taşımacılık yapan M Plakalı minibüslerin geçici ruhsatı da iptal edildi. Eskişehir 2. İdare Mahkemesi’nin kararında, ihale yapmadan geçici ruhsat vererek toplu taşıma yapılamayacağına hükmetti ve daha önce mahkemenin ruhsatı iptal etmesinin ardından  geçici ruhsat vermenin; mahkeme kararını etkisiz kılmaya ve sonuçlarını ortadan kaldırmaya yönelik olduğunu, bunun da hukuka aykırı olduğunu söyledi.

     Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik’teki şehiriçi ulaşımı düzenlemek için 2 yıl önce bir adım attı. Hesapsız ve kitapsız atılan bu adımın bedeli, hem Belediye, hem Minibüsçüler, hem de vatandaşlar için ağır oldu. 2 yıldır sorun çözülemedi, aksine büyüdü. Bağımsız yargı ise verdiği her kararda Belediye’nin yanlış yaptığını belirtti ancak Belediye ara formüllerle sorunu aşmak istedi, mahkeme ona da izin vermedi. Şimdi ise yine kaos baş göstermek üzere.
     KAN AKMASINI POLİS ÖNLEDİ!
     Bundan 2 yıl önce, 3 ayrı minibüs kooperatifi Bilecik’te şehiriçi ulaşımı sağlıyordu. 2009 da yerel seçimlerinin ardından harekete geçen Başkan Selim Yağcı, bir düzenlemeye gitmek istedi. Ancak bir türlü minibüsçülerle uzlaşamadı. Uzlaşamayınca apar topar M plakası ihalesi yaparak yeni bir şehiriçi ulaşım sistemi kurmak istedi. Aradan geçen 2 yıla yakın bir süredir bir türlü oturmayan sistem, sorunları da beraberinde getirdi. Minibüsçüler kan dökme noktasına gelirken, emniyetin işi sıkı tutması ile kan akmasının önüne geçildi ama kavga bitmedi. Taraflar hakkını yargıda aramak için mahkemenin yolunu tuttu.
     BELEDİYE İLK DAVAYI KAYBETTİ!
     M Plaka ihalesinden önce Bilecik?te şehiriçi ulaşım yapan minibüsçüler, M Plaka ihalesi ile ilgili Eskişehir 1. Bölge İdare Mahkemesine başvurdu. Eskişehir 1. Bölge İdare Mahkemesi, 14.01.2011 tarihinde verdiği kararla ‘açıklık ve rekabet ilkesine aykırı olduğu’ için ihaleyi iptal etti. 
     Bunun üzerine harekete geçen Bilecik Belediyesi, M Plakalı minibüslere geçici ruhsat vererek çalışmaya devam etmesini sağladı. 
     Ancak, S.S. 11 nolu Bilecik Halk Minibüsçüler ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi, Eskişehir 2. Bölge İdare Mahkemesine başvurarak, geçici ruhsatların da iptalini istedi.
     GEÇİCİ RUHSATTA İPTAL EDİLDİ!
     Eskişehir 2. Bölge İdare Mahkemesi, 7.12.2011 tarihinde verdiği kararla Bilecik Belediyesi’nin M Plakalı minibüslere verdiği geçici ruhsatı da iptal etti. 
     Eskişehir 2. Bölge İdare Mahkemesi kararında şöyle dedi; “Belediyelerin taşıma işlerini 2886 sayılı kanundaki hükümlere göre yapmaları zorunlu olup, 2886 sayılı kanuna göre ihale yapılmadan toplu taşımanın ruhsat vermek suretiyle yapılması olanaklı değildir” 
     HUKUKÇU BAŞKANA HUKUK DERSİ!
     Mahkeme kararında, daha önce ihaleyi iptal eden mahkeme kararının uygulanması yerine ‘geçici ruhsat’ formülü bulunmasının mahkemeyi etkisiz kılma ve sonuçlarını ortadan kaldırma şeklinde değerlendirerek bunun da hukuka uygun olmadığını ifade etti. Belediye Başkanı olmadan önce bir hukuk adamı olan ve 1. sınıf hakimliğe kadar yükselen Başkan Selim Yağcı’nın, mahkeme kararını uygulama yerine ‘geçici ruhsat’ formülü bulması, mahkeme tarafından ‘Kararı etkisiz kılma ve sonuçlarını ortadan kaldırma’ şeklinde yorumlandı. Kararın bu bölümünde şöyle denildi: “İdare mahkemesinin esas hakkındaki kararı kesinleşinceye kadar, “geçici ruhsat vermek suretiyle şehiriçi toplu taşıma hizmetlerinin yaptırılması” gerekçesiyle tesis edilen işlem, Mahkeme kararını etkisiz kılmaya ve sonuçlarını ortadan kaldırmaya yönelik olduğundan dava konusu işlem bu yönüyle de hukuka uygun bulunmamıştır.” 
     ŞİMDİ NE OLACAK?
     Belediye ihale yaptı Mahkeme iptal etti. Geçici ruhsat verdi onu da iptal etti. Yakın bir zamanda M Plakaların çalışması Mahkeme kararına göre durdurulacak. Dolayısıyla şehiriçi ulaşımda yeniden kaos ve kargaşa başlayacak. 
     Peki çözüm ne?
     Belediye Başkanı Selim Yağcı ya geri adım atıp tüm minibüsçülerle anlaşacak ya da eski sisteme geri dönülecek ve minibüsçüler eskiden olduğu gibi normal bir şekilde çalışmaya devam edecek. 

204 kez görüntülendi