Bilecik’te faaliyet gösteren 4 Minibüsçü Kooperatifinin Belediye Başkanı Selim Yağcı ve Yağcı’nın kararlarına onay veren Belediye Meclis Üyeleri hakkında 5 trilyon dava açacaklarını duyurmaları Belediyeyi harekete geçirdi. Olayın kamuoyunda geniş yankı bulması üzerine, Belediyenin Avukatı Buğra Akgül bir açıklama yaptı.
Tarafsız gazetecilik gereği, Belediye’nin açıklamasını aynen yayınlıyoruz: “Bazı basın-yayın organlarında 30.01.2012 tarihinde yayınlanan ?Başkan Selim YAĞCI ve meclis üyelerine 5 trilyon tazminat, Bilecik Tarihinin en büyük tazminat davası? başlıklı haberde Bilecik Belediye Başkanı Selim YAĞCI ve meclis üyelerinin S.S. Bilecik 1 Nolu, 6 Nolu, 7 Nolu ve 11 Nolu Minibüsçüler kooperatifi üyelerini mağdur ettiği ve mahkeme kararlarını uygulamayarak suç işledikleri iddiası yer almış; haber içeriğinde de mahkeme kararlarının kendilerine çalışma hakkı verdiği ifade edilmiştir.
Habere konu olayın gerçeği şöyledir:
Kamuoyunca da malum olduğu üzere 2009 yılında yapılan şehir içi toplu taşıma ihalesiyle Bilecik’te M Plaka uygulamasına geçilmiştir. M Plaka uygulamasından önceki dönemde şehir içinde toplu taşımacılık işi yapan kooperatifler, belediyenin denetim ve gözetimi altında olmaksızın imtiyaz hakkı bedeli veya kira ücreti ödemeden sadece İl Trafik Komisyonu kararına istinaden toplu taşıma hatlarını kullanmaktaydılar. Bu yetkisiz çalışma usulü, çeşitli denetim raporlarında ve mahkeme kararlarında kanuna aykırı bir iş olarak karşımıza çıkmaktaydı. Yani kooperatif üyesi kardeşlerimizin açıklamalarında bahsettiği üzere M Plaka ihalesi yapıldı, bizim düzenimiz bozuldu ifadeleri gerçeği yansıtmamaktadır.  Her ne kadar şu an mağdur olduklarını ifade etseler de ihaleden önceki süreçte  kendileriyle defalarca görüşülmüş ve belediyenin izni veya onayı olmadan çalışma yapmalarının yasal olmadığı konusunda uyarılarak uzlaşma çabalarında bulunulmuştur.   Tüm bu iyiniyetli çabalarımıza rağmen uzlaşmaya yanaşmayan kooperatifler gerek kooperatif olarak, gerekse de bireysel olarak belediyeye Eskişehir ve Bilecik Mahkemelerinde bir çok dava açtılar. Bu davalardan bugüne kadar 173 tanesi sonuçlandı. Sonuçlanan davaların;
?67 tanesini belediye kazanmıştır
?3 tanesini kooperatifler kazanmıştır ( Geçici ruhsatın iptali )
?3 tanesinde kısmi kabul kısmi ret kararı çıkmıştır. ( İhale iptal edilmiş; kazanılmış hak, meclis kararı ve encümen kararının iptali talepleri reddedilmiştir. )
?100 tanesi 6111 sayılı yapılandırma yasasından dolayı Belediye tarafından ortadan kaldırılmıştır.
Geçici ruhsatın iptal edildiği kararda mahkeme, belediyenin ruhsat vermesini doğru bulmuş ancak ruhsat veriliş aşamasında ihale yapılması gerektiğini belirtmiştir.
İhalenin iptal edildiği kararda ise kooperatif üyesi minibüsçülerin kazanılmış hakları olmadığı için toplu taşıma işi yapma haklarının olmadığını, M Plaka uygulamasına ilişkin meclis kararı ve ihaleye ilişkin encümen kararının doğru olduğunu belirtmiş; yalnızca ihale şartnamesinde araçlara takılacak GPS cihazının fiyatının ve aylık aidat miktarının belirli olmaması sebepleriyle ihaleyi iptal etmiştir. Belirttiğimiz bu hususlar dışındaki tüm davalar BELEDİYE TARAFINDAN KAZANILMIŞTIR. Yani kısaca özetlemek gerekirse kooperatiflerin tüm bu süreçte haklı oldukları ile ilgili iddialarının değerlendirmesini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.
Kooperatif üyesi minibüs esnafımız 5 Trilyonluk tazminat davası açacaklarını duyurdular; elbette ki diledikleri davayı açmakta özgürdürler ama unutulmasın ki bu tür davaların kazanılması için öncelikle bir hakkın varlığının tespit edilmiş olması şarttır. Bahsettiğimiz ve dökümünü verdiğimiz mahkeme kararları bize farklı kooperatiflere farklı yazılmamaktadır. Bu kararların tamamında TOPLU TAŞIMA DÜZENLEME HAK VE YETKİSİNİN BELEDİYEDE OLDUĞU, MİNİBÜSÇÜLERİN KAZANILMIŞ HAKKININ OLMADIĞI VE BELEDİYEDEN İZİN VEYA ONAY  ALMADAN ÇALIŞMA YAPMALARININ YASAL OLMADIĞI ÜSTÜNE BASA BASA VURGULANMIŞTIR Ve yine hiçbir mahkeme kararında belediyece yapılan işlemlerin haksız fiil teşkil ettiğini belirten tek bir satır bile yoktur. Aksine, tazminat davası açacağını belirten kooperatif üyesi minibüsçülerin toplu taşıma yapma hakkı olmadığı için, doğal olarak ihlal edilen hakları veya zedelenen menfaatleri de bulunmamaktadır. Bilecik Belediye Başkanlığı olarak bu tür davalardan korkmamız için herhangi bir nedenimiz yok. Dava açmak isteyenlere de isterlerse bizzat yardımcı olabiliriz ama ihalenin veya geçici ruhsatın iptal edilmiş olması geçmişe dönük olarak başka şahıslara çalışma hakkı vermemektedir. Toplu taşıma işi yapmanın tek yolu belediyenin yapacağı ihaleyi kazanmaktır. Kazandığımız davalar ortadır, dileyen her kişiye bu kararların örneklerini de verebiliriz, ayrıntısını da anlatabiliriz. Bizim minibüs esnafı arkadaşlarımızdan tek ricamız sağduyulu davranarak hukukun üstünlüğüne güvenmeleri ve artık boş vaatlerle kendilerini aldatmak, paralarını almak isteyen kişilerden uzak durmalarıdır.
Yine yapılan basın açıklamasında  Bozüyük Belediyesinin M Plakaları ücretsiz olarak verdiği ifade edilmiştir. Bozüyük’te haberlere de yansıdığı üzere son yapılan ve daha önceki minibüs hattı ihalelerinde, ihale bedelinin ulaştığı bedellerle, bizim yaptığımız ihalelerdeki bedellerle kıyaslandığında, Bilecik Belediyesi olarak yerli esnafımızı korumak için ne büyük bir çaba sarfediyor olduğumuz daha net anlaşılacaktır.
Biz Bilecik Belediyesi olarak vatandaşa karşı sorumluyuz. Vatandaşın mağdur olmaması, evine işine rahat ve sorunsuzca gidebilmesi bizim tek gayemizdir. Bu konuda yapacağımız düzenlemelerde de yasalarla bağlıyız. Mahkeme kararlarının uygulanmaması gibi bir durum kesinlikle söz konusu bile değildir. Daha önce yapılan ve iptal edilen ihaledeki bazı eksiklikler vardı, düzelttik. Geçici ruhsatı da ihale yoluyla vermemiz gerektiği yönündeki mahkeme kararına uyacağız ve yeni düzenlemeyi 2886 sayılı Devlet İhale Yasasında belirtilen ihale yöntemiyle yapacağız.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

234 kez görüntülendi