Bilecik Belediye Başkanlığı tarafından temiz çevre, sağlıklı yaşam sloganıyla 2011 yılında başlanılan atık yağ toplama kampanyası kapsamında 23.500 kilogram atık yağ toplandı ve 2014-2015 yılı verilerine istinaden 7 kurum ve kuruluşa ödülleri verildi.

Bilecik Kent Ormanında gerçekleşen kahvaltıda konuşan Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Dünyada gelecek yıllarda iki önemli mesele olduğunu, bunlardan birisinin insanoğlu, diğerinin ise enerji kaynakları olduğunu söyledi.
İnsanoğlunun hayatiyetini devam ettirebilmesi için ise temiz bir çevreye ihtiyacı olduğunu keydeden Yağcı, konuşmasına söyle devam etti:
Çevreyi hor gören geleceği zor görür.İşte insanoğlu olarak bizler medeniyetimizin devamıyla hayatiyetimizin devamı arasında dengeyi iyi oluşturabilirsek. Dünya üzerindeki insanlığın varlığı daha uzun sürebilir. Medeniyeti devam ettirmek için, çevreyi yok edersek veya hayatiyet için medeniyetten uzak kalırsak, bunlara ilişkin iyi bir koordinasyon, iyi bir denge kurulmazsa insanoğlu için sıkıntılı zamanlar olabilir. En önemli şey, yeni enerji kaynaklarından daha ziyade, mevcut kullandığımız kaynakları yenilenebilir, dönüşüm şeklinde kazandırılması, son derece önemli. Bir taraftan kullanıyoruz, atıyoruz, attığımız malzeme, hem çevreyi kirletiyor, hemde yeniden kullanım imkanından uzaklaşıyoruz. İşte bitkisel atık yağlar da bunların toplanması da böyle bir şey. Kullanıyoruz ihtiyacımızı gideriyoruz. Attığımız zaman, hem yeniden bir kullanım imkanından uzaklaşıyoruz hemde atılan o yağ, çevreye ciddi şekilde zarar veriyor.
Bilecik Belediye Çevre Mühendisi Gürkan Akyurt tarafından 2011 yılından itibaren çevre ile alakalı yapılan hizmetlerin sunumu gerçekleştirilmesinin ardından atık yağ toplama kampanyasına destek vererek, dereceye giren kurum ve kuruluşlara ödülleri verildi.
Programa, Bilecik 2. jandarma Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, Bilecik POMEM Müdürü Sadettin Aksoy, Mahalle Muhtarları, Kurum ve Kuruluş Temsilcileri katıldı.

57 kez görüntülendi