30 Ağustos Zafer Bayramı nın 93. Yılı sebebiyle Bilecik Cumhuriyet Meydanında tören düzenlendi. Cumhuriyet Meydanındaki tören Atatürk Anıtı’na çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı.

Törende, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir,  Ak Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, Belediye Başkanı Selim Yağcı, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hakan Tekin, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Azmi Özcan ve vatandaşlar hazır bulundu. Büyük Taarruz hakkında törende konuşma yapan Jandarma Üsteğmen Zülfikar Kayış; “Olayların en önemlisi ise hiç şüphesiz, yüce Türk milletinin, Atatürk’ün önderliğinde gerçekleştirmiş olduğu, Batılıların ‘Türk mucizesi’ adını koydukları çok yönlü, çok boyutlu bir süreç olan, Kurtuluş savaşıdır. Bu mutlu gün, Türk ulusunun tarihinde bir dönüm noktasıdır. Türk tarihinin en önemli dönüm noktası olan bu zafer, asil Türk milletinin ve kahraman ordusunun Ulu Önder Atatürk’ün etrafında kenetlenerek, milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde sürdürdüğü, özgürlük mücadelesidir. Bu zaferle, eşsiz Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı özgürlük ateşi, yalnızca Türk milletinin dünyada ezilmiş ve esaret altındaki bütün mazlum milletlerin hürriyet meşalesi olmuştur. Bu büyük zafer, aynı zamanda, Türk ulusunun çağdaşlaşma yolunu açan, modern çağın gerektirdiği siyasi, hukuki, ekonomik ve sosyal reformları gerçekleştiren, Türk İnkılabını başlatan kıvılcım olmuştur. 30 Ağustos destanını yazan Türk ordusu, Türk milletinin ve Türk vatanını şan ve şerefini, dahili ve harici her türlü tehlikelere karşı korumak olan vazifesini, her an ifaya hazırdır. Bu vazifeyi yerine getirmek için gerekli her türlü modern harp silah ve araçlarına, yüksek eğitim ve disipline, azim ve kararlığa sahiptir.” dedi.

Okunan şiirler ve geçit töreninin ardından Vali Nayir, makamında tebrikleri kabul etti. Şehitlikte devam eden tören  şehitlerin mezarına çiçek bırakılması, saygı atışı,  İl Müftüsü Necati Akkuş tarafından yaptırılan duayla sona erdi.

111 kez görüntülendi