Şeyh Edebali Türbesi’ndeki uğurlama törenine Belediye Başkanı Selim Yağcı, İl Müftüsü Necati Akkuş, hacı adayları ve yakınları katıldı.

Program,Uluçınar Camii müezzini Mustafa Gündüz’ün Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, kutlu bir yolculuk arefesinde birlikte olmaktan, helalleşmekten ve hacı adaylalarını uğurlamaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, Hacı adaylarının, güzel önemli bir belededen, üzerinde Şeyh Edebali Hazretlerinin, Dursun Fakih Hazretlerinin, Ertuğrul Gazi Hanların ayaklarının izi olan, gözlerinin feri olan, güzide topraklardan başka kutsal bir beldeye yolculuğa başlamanın heyacanı içerisindesi olduklarını hatırlatarak şunları söyledi:

O belde neresi ? Sevgililerin sevgilisinin, onun arkadaşlarının, ashabının, gözlerinin feri, ayaklarının izi olan, o, mukaddes topraklar. Cenab-ı Hakkın evinin olduğu topraklar ve tüm tövbelerin kabul olacağı saatlerin yaşanacağı o güzide mekanları ziyarete gidiyorsunuz.Burada aşkla ve heyecanla başlayan yolculuğunuzun sağlık ve sıhhat içerisinde, heyecanınızı hiç kırmadan, inancınızı arttırarak, Allah aşkınız fazlalaşarak görevinizi yaparak ailelerinize ve yuvalarınıza dönmenizi Cenab-ı Haktan niyaz ediyoruz. Oralara gittiğimizde duaların kabul olacağı mekanlara ve o saatlere ulaştığımızda memleketimizi,müslümanları,birliği, beraberliği, kardeşliği için dua edelim. Aramızdaki huzur için, sulh için, bu kardeş kanının akmasının dinmesi için, dua edelim ve oralara giderken Türk Milletinin asil kanının gerektirmiş olduğu asaletle, nezaketle ve zerafetle davranalım, memleketimizi her zaman olduğu gibi temsil edelim.

Akkuş, burada yaptığı açıklamada, hacı adayları kafilesinin, Kuluş ve Kurtuluşun şehri Bilecik’ten Cenab-ı Hakkın davetlisi olarak kutsal beldelere uğurlandığını anımsatarak, çıkılan yolculuğun sıradan bir sefer, sıradan bir yolculuk olmadığını söyledi ve şöyle devam etti:

Bu yolculuk, Allahu Teala’nın emriyle Hazreti Rasûlullah’ın (s.a.v) sünnetiyle özel davet ile yola çıkılan ve arkasından da çok özel hediyeler ve atiyeler beklenen bir yolculuk.

Konuşmaların ardından hacı adayları Müftü Yardımcısı Ahmet Tokgöz’ün yaptığı duanın ardından uğurlandı.

60 kez görüntülendi