450 euroluk fiyat etiketiyle satışa sunulması beklenen ve Symbian Belle işletim sistemini kullanan Lumia 808 megapikselde sınırları aştı.

Mobile World Congress etkinliğinin ilk gününe Nokia damgasını vurdu. Şirketin yeni akıllı telefonlarından Lumia 808, tam 41 megapiksel dahili kameraya sahip. Nokia, bu telefonla 12 megapiksel sınırını da 41’e kadar çıkarmış oldu. Nokia, N8 telefonuyla da 12 megapiksel kamerası olan ilk telefonu geliştiren isim olmuştu.

Hürriyet’in haberine göre 450 euroluk fiyat etiketiyle satışa sunulması beklenen ve Symbian Belle işletim sistemini kullanan Lumia 808 PureView, tasarımıyla da dikkat çekerken, kullanıcılar çektikleri fotoğrafı arkadaşlarıyla paylaşırken 8 megapiksel formatında gönderim yapabiliyor. Bu sayede fotoğrafın boyutu da düşürülmüş oluyor. 1.3 GHz tek çekirdek işlemci kullanan ve 16 / 32 Gb’lık iki farklı modeli çıkması beklenen cihazın dahili kamerası 4x optik zum yapabiliyor.

Nokia Türkiye Ürün Müdürü Timuçin Şentürk, “Neden Lumia 808’de çok çekirdek değil de tek çekirdek işlemci kullanıyorsunuz” sorumuza şöyle yanıt verdi: “İşletim sistemi eğer çift çekirdek işlemciyle uyumlu değilse, telefonu kullanan kişi çift çekirdek işlemcinin performansını göremez. Bu nedenle çok çekirdekli işlemciyi şu an kullanmamayı tercih ediyoruz.” Yüksek satış rakamlarına ulaşmak gibi bir kaygılarının olmadığın belirten Şentürk, önemli olanın satış hacmi değil, telefonun kullanıcılara yansıyan değeri olduğunu kaydetti.

Cihazın Mart ya da Nisan ayında tüm dünyayla birlikte Türkiye’de de satışa sunulması bekleniyor.

176 kez görüntülendi