Osmaneli Organize Sanayi Bölgesi’nden (OSB) arsa alan ve yaklaşık 8 yıldır yatırım yapmayan Akgün Seramik aleyhine açılan Tapu İptal Davasını OSB Yönetimi kazandı. Bu karar, OSB’den arsa alıp yatırım yapmayanların arsalarının geri alınması açısından önemli bir emsal karar oldu.

 

Bilecik’in en avantajlı OSB’lerinden birisi olan ve  7-8 yıl önce arsalarının tamamına yakını satılmasına rağmen hala bir fabrika kurulmayan Osmaneli OSB’nin yeni yönetimi, bu parsellerin geri alınması için bir hukuk mücadelesi başlattı.
Özellikle, OSB’nin en güzel ve en büyük yerini alan Akgün Seramik A.Ş., yaklaşık 8 yıl önce arsa almasına rağmen hala yatırım yapmamış, krizi, altyapıyı yatırımlarının eksikliğini bahane göstermişti. Altyapı yatırımları tamamlanmasına ve trilyonlar harcanmasına rağmen Akgün Seramik yine yatırım yapmadı. Bunun üzerine Vali Halil İbrahim Akpınar, Osmaneli kaymakamı Ali Ada, İl Genel meclis Üyeleri İbrahim Polat, Kemal Ünver  ve Hayati kaba başta olmak üzere OSB yönetimi harekete geçti ve yargıya başvurdu.
Osmaneli OSB, Akgün Seramik’in yasal zaman içinde yatırım yapmadığını ve bu nedenle tapusunun iptal edilip arsanın iadesini istedi. Mahkeme ise OSB Yönetimini haklı bularak Akgün Seramik’in tapusunu iptal edip arsanın iadesine karar verdi.
Dün sonuçlanan mahkeme Osmaneli’de ve ekonomi çevrelerinde memuniyetle karşılanırken, bu şekilde devleti oyalayan fabrikalara da emsal teşkil etmesi açısından önemli bir adım oldu.

 

535 kez görüntülendi