Osmaneli her yönüyle akademik çevreler tarafından ilgi odağı olmaya devam ediyor. İlçenin tarihi dokusu, geleneksel Osmaneli konaklarının mimari yapısı, doğal yapısı ve sahip olduğu flora ve faunası akademik camia tarafından araştırma ve inceleme altına alınıyor.

TÜBİTAK hibeli İstanbul Ticaret Üniversitesi projesi olan Osmaneli Belediyesi katkılarıyla hayata geçirilen Doğa Amaçlı Eğitim Projesinin ilk etabı 22-29 Temmuz 2015 tarihleri arasında başlamıştı.

Amacı hedef kitlenin doğayla buluşmalarına, doğanın dilini anlamalarına ve doğa eğitimi konusunda formasyon kazanmalarına katkıda bulunmak ve dolayısıyla çevre ve doğa konularında toplumsal duyarlılığın artmasını sağlamak olan bu projeye Osmaneli Belediyesi, Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2. Şube Müdürlüğü, Bilecik Orman İşletme Müdürlüğü, Bilecik Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Yabani Hayat Derneği ve İstanbul Ticaret Odası destek sağladı.

Projenin ikinci etabı 28 Ağustos – 4 Eylül tarihleri arasında yine Osmanelide devam edecektir. Proje Koordinatörlüğünü Prof. Dr. İdris OĞURLU’nun yapacağı çalışmalarla 50 akademisyenin katılımıyla Osmaneli’nin doğa yapısı incelemeye alınacak. Çalışmalar sonucunda Osmaneli Doğa yapısı bir kitapçık halinde yayınlanacak.

Belediye Başkanı YMM Münür ŞAHİN, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin Osmaneline olan ilgisinden dolayı oldukça memnun olduğunu dile getirdi. Osmaneli ile ilgili hazırladıkları iki tanıtım kitapçığının yakında yayınlanacak olmasından, Osmaneli’nin tarihi evlerini, sokak yapısını, doğasını, kentsel planlamasını esas alan çalışmalarından dolayı kendilerine, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Akademisyenlerine teşekkür etti.

82 kez görüntülendi