Bilecik?te sigara denetimleri konusundaki titiz çalışmalarıyla dikkat çeken İl Tütün Kurulu Başkanı Vali Yardımcısı Eflatun Can Tortop, örnek bir davranış sergileyerek sigarayı bıraktı. Sigarayı bırakan 14 kişiye törenle belge verilirken, Tortop?un belgesini de diğer Vali Yardımcısı Süleyman Deniz verdi. 

      Vali Yardımcısı Deniz, Valilik Toplantı Salonu?nda düzenlenen törende, sigaranın sağlığa zararının yanında maddi olarak da zarar verdiğini belirterek, temiz hava sahasına katkıda bulundukları için teşekkür etti. 
      İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Ali Fidan da Türkiye?de her yıl yaklaşık 100 bin vatandaşın hayatını kaybetmesine ve milyarlarca dolarlık maddi zarara neden olan sigarayla mücadelede, toplumun tüm kesimlerine önemli görevler düştüğünü belirtti. 
      Sigarayla mücadelenin bir ayağını toplumu bilinçlendirmek ve gençleri sigaraya başlamalarını önlemek diğer ayağının da sigara içenlere bu alışkanlıklarını bıraktırmanın oluşturduğunu ifade eden Fidan, şunları kaydetti: 
      ?Dumansız hava sahası konusunda farkındalık ve bilinçlendirme yapılması pek çok bakımdan önemlidir. Ortamdaki tütün dumanı birçok hastalığın kaynağıdır ve ölümlere yol açar. Tam dumansız iç ortam yaratmakla, işçi ve toplum sağlığını tütün dumanının zararlı etkilerinden korumak mümkündür. Tüm insanların tütünsüz, temiz hava soluma hakları bulunmaktadır. Sigara yasakları genellikle hem sigara içen, hem de içmeyen kişilerce desteklenmektedir. Tam dumansız ortamlar yaratmakla özellikle gençlerin sigaraya başlaması özendirilmemiş olur. Sigarayı bırakma isteğinde olan içiciler için de dumansız iç ortam oluşturulması ciddi bir motivasyon olur. Tam dumansız ortam çocuklar ve aileler için olduğu kadar işyerleri için de kazançlıdır. Sigara içmeyenlerin çoğu dumansız iç ortamlara daha sık giderler. Sigarayı bırakmayı istemek ilk adımdır.
      Vali Yardımcısı Deniz, aralarında Vali Yardımcısı Eflatun Can Tortop ve sigarayı bırakan 14 kişiye teşekkür belgelerini verdi, örnek davranışlarından dolayı teşekkür etti.

102 kez görüntülendi