image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider

Yeni Windows böyle olacak.

Windows 8’in Tüketici Önizleme sürümü bugün resmen tanıtıldı ve indirmeye sunuldu. Yeni sürüm, Geliştirici Önizleme sürümüne birçok yenilik ve değişiklik getiriyor.

Başlat düğmesini artık göremiyoruz

Metro stili giriş ekranı beklendiği gibi yerinde duruyor, ancak Başlat düğmesini artık göremiyoruz. Masaüstü görünümünde ekranın sol alt köşesine tıkladığımızda Metro arayüzüne dönüş yapıyoruz. Windows’un uygulama mağazası Windows Store ise artık erişilebilir durumda. Ancak bunlar birçok değişikliğin sadece iki tanesi. Microsoft bu sürümde, Geliştirici Önizleme sürümüne kıyasla 100.000’in üzerinde “önemli değişiklik” olduğunu söylüyor.

Windows Store

Windows Store’un açılması, bize gerçek Metro uygulamalarını da test etme imkanı sundu. Bunun dışında uygulamalar arasında geçiş ve arka planda gerçekleşen kopyalama, donanım desteği, güvenlik gibi alanlarda birçok geliştirme var. Windows’un bu sürümü final sürümde nasıl bir deneyim yaşayacağınızı size deneme şansı veriyor.
Windows 8 Tüketici Önizleme testte

Windows 8’i şu an sadece PC’lerde deneyebiliyoruz. ARM sürümünü indirip denememiz ise mümkün değil, zira buna uygun bir tablet veya cihaz henüz bulunmuyor. Ancak Windows 8,’in ARM sürümü PC’nizde gördüğünüze oldukça benzer bir biçimde çalışacak. Pil ömrü ve performans gibi konuları ise Windows 8’li bir tableti deneyebildiğimizde açıklığa kavuşturabileceğiz.

Live hesabı ile eşitleme

Windows 8’i yüklerken Custom seçeneğini seçerek varolan Windows’unuz ile çift önyüklemeli (dual boot) olarak çalıştırmanız mümkün. Yükleme işleminde birkaç seçim ve anahtar kodunu girmekten başka çok şey yapmıyorsunuz. Yükleme tamamlandığında Windows Live hesabınıza oturum açarak hesabınızı bilgisayarlar arasında eşitlemeniz mümkün oluyor. Kurulum sonrasına tek rastladığımız sorun Nvidia GeForce 425M ekran kartımızın tanımaması ve dolayısıyla Windows 8’in düşük bir çözünürlükte açılması oldu. Ancak Nvidia sürücülerini yüklerek bu sorunun hemen üstesinden gelebildik.

Metro içinde gezinmek artık daha kolay

Metro arayüzü, öncekine göre çok farklı görünmüyor. Ancak e-posta, fotoğraflar, randevular, arkadaşlar gibi döşemeler onu oldukça canlı bir hale getiriyor. Döşemeler arasında kitaplıklarınızı da yerleştirebiliyorsunuz, ancak bunu Windows’un masaüstünden yapmanız gerekiyor.

Windows’u dokunarak kontrol edin

Dokunarak gezinmek oldukça kolay bir hale getirilmiş. Ekranın sağ tarafından parmağınızı kaydırarak yeni Charm çubuğunu açabiliyorsunuz. Charm çubuğu, Aarama, Paylaşma, Başlat, Aygıtlar ve Ayarlar düğmelerini içeriyor. Aynısını fareniz ile yapmanız da mümkün.

Arama sonuçları Bing’e

Arama ise artık içeriğe duyarlı. Aramayı seçtiğinizde Internet Explorer’da iseniz, arama sonuçlarınız öncelikle Bing’den geliyor. Giriş ekranında parmağınızı aşağıdan yukarıya kaydırdığınızda Tüm Uygulamalar görünümüne hızla geçebiliyorsunuz. Burada uygulamalar gruplara ayrılmış olarak, alfabetik bir biçimde gösteriliyor ve oldukça iyi görünüyor.

Metroda sağa ve sola kayma

Metro arayüzünde sağa ve sola kaydırmayı farenizin çarkıyla veya alt tarafta bulunan kaydırma çubuğu yardımıyla yapıyorsunuz.

Döşemeleri gruplar arasında taşırken, döşemeyi ekrana gelen dikey çubuğun üzerine sürüklediğinde yeni bir grup oluşturmuş oluyorsunuz. Döşemeniz, bu yeni grubun içerisine yerleşiyor.

Uygulamalar arasında geçiş

Uygulamalar arasında geçiş de artık çok daha kolay. Ekranın sol üst köşesinden istediğiniz uygulamaya geçmeniz veya uygulamayı yan pencerede göstermeniz hala mümkün. Ancak sonraki uygulama simgesi göründüğünde onu köşeye geri taşıyarak, dikey küçük resim listesini açabiliyorsunuz.

Metro uygulamalarını kapatmak mümkün

Metro uygulamalarını görev yöneticisine başvurmadan kapatmak da mümkün. Uygulamayı ekranın üst kısmından en aşağı tarafa sürükleyerek küçük bir kare haline gelmesini bekleyip bırakmanız yeterli. ALT+F4 kısayolu da aynı işlevi görüyor.

Ekran klavyesinde yazmak ise artık daha kolay ve klavye tuşlarının dağılımı eskisinden daha iyi. Klavyenin boyutunu değiştirmeniz mümkün.

Metro uyarıları

Metro arayüzünün yeni uyarıları da oldukça iyi görünüyor. Sağ üst köşede beliren uyarılar, işinizi bölmeyecek bir konumda görünüyor. Örneğin bir USB belleği taktığınızda ne yapmak istediğiniz soruluyor ve bir dahaki sefere bu isteğiniz otomatik olarak gerçekleştiriliyor.

Metro uygulamaları

Tüketici Önizleme sürümü, e-posta, takvim, kişiler, mesajlaşma, fotoğraflar, sosyal ağlar, Bing Maps gibi temel uygulamalarla geliyor. Bu uygulamaların hepsi “önizleme” olarak adlandırılıyor ve Windows 8’in final sürümünde gelecek uygulamaları tam anlamıyla temsil etmiyor.

Kişiler uygulaması, Windows Phone’dakine benziyor ve Windows’u bağlantılandırdığınız tüm hizmetleri birleştiriyor. Arkadaşlarınızın kişi detaylarına ve son güncellemelerine tek tek bakabiliyor, veya bağlı sosyal ağlarınızdaki güncellemelerin hepsine birden bakabiliyorsunuz.

Posta uygulaması eskisinden daha iyi

Posta uygulaması eskisinden daha iyi olsa da sadece Hotmail, Gmail ve Exchange hesaplarıyla çalışıyor. Hesaplar ve klasörler arasında geçiş yapmak kolay olsa da bir görüşme görünümü yok ve e-postaları işaretlemek veya istenmeyen olarak işaretlemek mümkün değil.
chip.com.tr

 

72 kez görüntülendi